czwartek, 16 maja
Shadow

Iniekcja ciśnieniowa a opinia rzeczoznawcy budowlanego

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Stare domy często są zawilgocone, ponieważ brakuje w nich hydroizolacji fundamentów lub została ona źle wykonana. Niekiedy problem dotyczy też nowych nieruchomości, a wynika z nieprawidłowego zabezpieczenia ścian fundamentowych i piwnicy przed wilgocią. Rzeczoznawca budowlany podpowiada, że w takiej sytuacji najlepszy rozwiązaniem będzie iniekcja ciśnieniowa. Sprawdź, na czym ona polega!

Czym jest iniekcja ciśnieniowa

Iniekcja ciśnieniowa jest jedną z najnowocześniejszych metod naprawy betonu. Wprowadzona substancja uszczelnia nie tylko główne otwory iniekcyjne, lecz także wypełnia mikroskopijne rysy i pęknięcia. Zanim jednak poszukasz wykonawcy, skonsultuj się z rzeczoznawcą budowlanym. Ekspert ustali przyczynę problemów, oceni stan konstrukcji, a następnie stwierdzi, czy wspomniana metoda nie naruszy struktury.

Iniekcja ciśnieniowa pozwala na uszczelnienie mikrokanalików i pęknięć, które pojawiły się w stropach, ścianach lub fundamentach. W ten sposób można też nasączyć konstrukcję ceglaną, aby powstrzymać podciąganie kapilarne. W tym celu wprowadza się żywicę poliuretanową lub epoksydową do rysy przy pomocy specjalnej pompy. Niekiedy fachowcy używają zaczynów cementowych, krzemianów lub żelu akrylowego. Czasami stosuje się mieszankę materiałów uszczelniających. W ten sposób można wypełnić nie tylko widoczne uszkodzenia, lecz także pory i drobne rysy.

Iniekcja ciśnieniowa – zalety

Wspomnianą metodę stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy dostęp do uszkodzonego obiektu jest utrudniony. Ponadto wykonuje się ją w miejscach, w których zmiana organizacji ruchu byłaby zbyt kosztowna dla inwestora. 

Iniekcję ciśnieniową stosuje się głównie w przypadku konstrukcji żelbetonowych, kamiennych i murowanych. W ten sposób można naprawić zbiorniki podziemne, kanały, tunele i kolektory. Rzeczoznawca przypomina, że wykorzystuje się ją nie tylko w budownictwie podziemnym, lecz także geoinżynieryjnym. Iniekcja ciśnieniowa umożliwia stabilizację fundamentów, oprócz tego pozwala ona wypełnić pustki i dziury w gruncie. W ten sposób szybko i tanio uszczelnimy przecieki oraz wykopy. Wspomniana metoda nie ingeruje w konstrukcję budynku, dodatkowo pozwala ona uniknąć czasochłonnych robót ziemnych i rozbiórkowych. Rzeczoznawca budowlany, że nie musimy wtedy odkopywać fundamentów, ani odsłaniać ścian obiektu.

Iniekcja ciśnieniowa – kwestie techniczne

Planując proces uszczelniania rys i szczelin, rzeczoznawca budowlany uwzględnia stopień uszkodzenia ścian, obecność dylatacji, a także przejścia przewodów instalacyjnych. W ten sposób ekspert wyznaczy rozstaw i średnicę otworów iniekcyjnych.  

Iniekt wprowadza się pod odpowiednim ciśnieniem, kiedy zastygnie i się utwardzi, zapobiegnie wnikaniu wilgoci. To doskonała metoda na uszczelnienie lub wzmocnienie elementów konstrukcji.  Oprócz tego umożliwia ona wykonanie lub naprawę izolacji styku ścian zewnętrznych i fundamentowych obiektu. 

Rzeczoznawca budowlany podkreśla, że wybór materiału uzależniony jest od stopnia przeciekania lub zawilgocenia ścian. Oprócz tego ekspert bierze pod uwagę:

  • rodzaj surowca budowlanego,
  • rodzaj i zakres prac niezbędnych do wykonania lub naprawy hydroizolacji.

Aby uzyskać zadowalający efekt, należy również odpowiednio dobrać parkery. Do iniekcji wysokociśnieniowej wykorzystuje się parkery stalowe, z kolei do niskociśnieniowej stosuje się modele plastikowe. 

Uszczelnianie dylatacji – jak wygląda

Niekiedy można naprawić dylatacji od zewnątrz, wówczas należy ją uszczelnić od środka budynku. Ekspert budowlany podkreśla, że w ten sposób można przeciwdziałać dalszemu uszkodzeniu konstrukcji. W tym celu fachowiec oczyszcza dylatację, zamyka jej dolną część, a następnie nawierca otwory, przez które wprowadza preparaty iniekcyjne. Aby wypełnić dylatację, ekspert używa pompy iniekcyjnej. 

Iniekcje kurtynowe – na czym polega

Iniekcja ciśnieniowa pozwala na wykonanie izolacji poziomej lub pionowej. W tym celu wykonuje się sieć odwiertów na całej ścianie, przez które wtłacza się pod ciśnieniem materiał uszczelniający. Pod wpływem działania wilgoci żel iniekcji zwiększa swoją objętość, dzięki czemu rysy i ubytki w zewnętrznej warstwie muru, stykającej się bezpośrednio z ziemią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 1 =