Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Nawadnianie organizmu jest istotne w każdym wieku jednak w przypadku osób starszych odgrywa szczególnie ważną rolę. Jaka woda dla seniorów jest najlepsza?
Woda stanowi istotny składnik każdej komórki naszego organizmu. Wchodzi w skład komórek mięśni, krwi i mózgu. Wraz z wiekiem jej ilość w ludzkich komórkach i tkankach jednak spada. Na dodatek w starszym wieku nerki mają mniejszą zdolność do zagęszczania moczu i zatrzymywania wody. Dlatego odpowiednie nawadnianie i utrzymywanie odpowiedniego poziomu płynów jest tak ważne u osób starszych.
Nawadnianie osób starszych – co warto wiedzieć?
Niestety, wiele osób starszych niechętnie sięga po wodę. Powodem są często czynniki fizjologiczne takie jak np. mniejsza ilość wody w organizmie, która przekłada się na brak odczuwania pragnienia. Seniorzy często także… zapominają o konieczności przyjmowania płynów. Istotnym czynnikiem w przypadku poziomu nawodnienia jest także pogoda. Podczas upałów osoby starsze powinny pić więcej wody niż zazwyczaj.
Zbyt mała ilość wody w organizmie osoby starszej może mieć poważne konsekwencje odczuwane w jego samopoczuciu i zauważalne w wyglądzie. Wśród objawów odwodnienia są m.in. przyspieszone bicie serca, szybszy oddech, a także popękane usta, nudności i zaparcia. Mogą wystąpić nawet takie objawy jak zaburzenia widzenia, zawroty głowy, bóle mięśni i omdlenia.
Woda zawsze w zasięgu ręki to podstawa! Wypróbuj filtrów do wody
Właściwe nawadnianie organizmu i przyswajanie odpowiedniej ilości wody powinno być łatwe i wygodne – zwłaszcza w przypadku osób starszych. Dźwiganie ciężkich butelek ze sklepu nie jest wskazane w przypadku osób mających problemy np. z kręgosłupem. Na dodatek nieumiejętne dźwiganie ciężarów stwarza ryzyko kontuzji i schorzeń mięśniowo-szkieletowych, które w przypadku seniorów mogą wymagać dłuższej i bardziej skomplikowanej rehabilitacji.
Kupowanie wody butelkowanej jest nie tylko mało wygodne, ale także nieekonomiczne. Butelka wody mineralnej to, w dobie wysokiej inflacji, nieraz wydatek rzędu 2,50 zł. W skali miesiąca koszt samej wody może więc wynieść około 100 zł. Dużo tańsze jest picie wody filtrowanej. Więcej szczegółów o dzbankach filtrujących i filtrach przepływowych znajdziesz na stronie producenta.
Filtry do wody umożliwiają czerpanie smacznej wody pitnej zarówno prosto z kranu, jak i za pośrednictwem dzbanka filtrującego. Filtry przepływowe montuje się w miejscu poboru wody, najczęściej pod zlewozmywakiem kuchennym, tak że możemy używać jej również do mycia naczyń, mycia owoców i warzyw. Z kolei dzbanki z filtrem napełnia się wodą kranową, po czym wystarczy odczekać kilkanaście sekund by woda przepłynęła przez filtr. Następnie wodę filtrowaną z dzbanka możemy przelać bezpośrednio do szklanki.
Pamiętajmy, że osoby starsze są szczególnie narażone na odwodnienie. Z tego względu powinny szczególnie dbać o picie odpowiedniej ilości wody i mieć przy sobie elektrolity.