środa, 29 listopada
Shadow

Łupież – sposoby na uporanie się z problemem

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Białe płatki spadające na t-shirt wyglądają bardzo nieestetycznie i powodują zawstydzenie. Istnieje wiele skutecznych sposobów na leczenie łupieżu.

Czym jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, która objawia się szybkim łuszczeniem komórek na tym wrażliwym obszarze. Aby przyjąć właściwe metody leczenia, należy ustalić, jaki typ łupieżu występuje właśnie u nas:

  • łupież suchy – zwykły. Występuje najczęściej, przypomina delikatny biały pył. Nie jest powiązany ze stanem zapalnym;
  • łupież tłusty – łojotokowy. Jest drugą fazą łupieżu zwykłego. Pojawia się nieprzyjemny świąd. Nieleczony, może spowodować łysienie.

Wiedząc, z jakim typem łupieżu zmagasz się, można wdrożyć odpowiednie leczenie, zaproponować właściwe zabiegi, jak i zastosować pielęgnację minimalizującą skutki uboczne tej przypadłości.

Dlaczego powstaje łupież?

Najpopularniejszą przyczyną powstawania łupieżu są drożdżaki Malassesia furfur. U niektórych osób problem rozwija się także wskutek nieprawidłowej pielęgnacji. Przede wszystkim problematyczne jest stosowanie zbyt obciążających kosmetyków i brak nawilżania skóry głowy. Zapchane pory skóry głowy zupełnie nie radzą sobie z nadmiernym łuszczeniem, czego efektem są białe płatki na ramionach.

Łupież pojawia się również wskutek przesuszania się skóry głowy. Ten problem może pojawić się, jeżeli często przebywasz w mocno nagrzanych pomieszczeniach, nosisz nakrycia głowy, a także suszysz włosy suszarką, trzymając dyfuzor w zbyt bliskiej odległości.

Jak skutecznie walczyć z łupieżem?

Najłatwiejsza jest walka z łupieżem suchym, występującym najczęściej. Przede wszystkim należy w jego przypadku unikać mycia głowy bardzo gorącą wodą i przy użyciu agresywnych środków myjących. Niezbędne jest unikanie również kontaktu z chlorowaną wodą. Zalecane jest także, aby regularnie myć głowę.

Łupież suchy można pokonać myjąc głowę letnią wodą, unikając wielu kosmetyków do stylizacji, a także decydując się na łagodne środki do pielęgnacji. Jeżeli chodzisz na basen, zawsze zakładaj czepek.

Szampon przeciwłupieżowy to podstawa pielęgnacji

Leczenie łupieżu należy rozpocząć od dobrania do swoich potrzeb właściwego szamponu. Niezbędna jest wizyta u dermatologa, który zdiagnozuje, czy nie borykamy się z dodatkowymi chorobami mogącymi zaogniać już występujący problem. Sensowne leczenie ukierunkowane na problem przyniesie najlepsze rezultaty.

Łupieżu nigdy nie należy bagatelizować, ponieważ może być pierwszym etapem problemów z wypadaniem włosów oraz łysieniem.

Leczenie łupieżu u trychologa

Wizyta w gabinecie trychologicznym pozwala na postawienie odpowiedniej diagnozy, dlatego występuje u nas łupież. Badania odbywają się przy użyciu profesjonalnego sprzętu i technik, które uwydatniają źródło problemu.

Trycholog zwykle komponuje serię zabiegów roślinnych, oczyszczających i łagodzących, które niwelują stany zapalne, ograniczają łuszczenie skóry głowy, a ponadto poprawiają kondycję włosów. Podczas terapii skóra głowy jest nawilżana, dochodzi do regulowania pracy gruczołów łojowych. Osoby zmagające się z łupieżem mogą wreszcie poczuć ulgę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − cztery =